Inspekcja termowizyjna instalacji oraz farm fotowoltaicznych
z drona

Monitorowanie i ocena wydajności paneli za pomocą kamery termowizyjnej o wysokiej rozdzielczości zamontowanej na dronie. Dzięki możliwościom drona połączonym z kamerą termowizyjną możemy szybko i efektywnie przeprowadzić inspekcję paneli fotowoltaicznych z powietrza.

Kamera termowizyjna jest zdolna do detekcji promieniowania podczerwonego emitowanego przez panele fotowoltaiczne, co umożliwia obserwowanie temperatury poszczególnych komórek i obszarów paneli. Możemy więc wykryć i zlokalizować potencjalne anomalie w panelach, najczęstsze z nich:

  • Hot-spoty – „gorące punkty”, które nagrzewają się bardziej niż pozostały obszar na panelu. W efekcie długotrwałego przegrzewania panel ulega uszkodzeniu i należy go wymienić. Ma to wpływ na bezpieczeństwo, pracę instalacji oraz ilość generowanego prądu (ze względu na połączenie szeregowe paneli straty na jednym „hot-spocie” mogą wynosić do 5%). Przyczyną powstawania hot-spotów mogą być np. uszkodzenia mechaniczne lub tymczasowe zacienianie.
  • Dioda bocznikująca – załączona dioda informuje najczęściej o zasłonięciu części panelu oraz ograniczeniu jego pracy ze względu na uszkodzenie znacznej części panelu
  • Fizyczne uszkodzenia, przebarwienia panelu, pęknięcia i zarysowania – badanie termowizyjne pozwala określić czy uszkodzenia mają istotny wpływ na bezpieczeństwo i pracę panelu.
  • Zacienienia – najczęściej pochodzące od roślinności lub elementów infrastruktury. W miejscu długotrwałego zacienienia powstają hot-spoty.
  • Wyłączone panele – spowodowane mogą być fizycznym odpięciem lub uszkodzeniem.


Dlaczego badanie dronem?

Termowizja z drona to zaoszczędzony czas : Drony umożliwiają przeprowadzenie badania termowizyjnego paneli fotowoltaicznych na dużych powierzchniach w krótkim czasie. Dzięki temu można szybko zidentyfikować potencjalne problemy w instalacjach PV.

Dokładność inspekcji: z perspektywy lotu ptaka pozwala dotrzeć z kamerą w miejsca standardowo niedostępne oraz zlokalizować anomalię.

Zapobieganie awariom: Dzięki regularnym inspekcjom termowizyjnym można wykryć problemy w panelach przed ich nasileniem się co może spowodować zmniejszenie wydajności.

Oszczędność kosztów: Wcześnie wykryte anomalie pozwolą na zaoszczędzenie kosztów i umożliwią utrzymanie paneli w optymalnej sprawności.

Dokumentacja i analiza danych: Zebrane dane podczas nalotów umożliwiają przygotowanie specjalistycznych raportów.

Wyniki inspekcji mogą być podstawą do uwzględnienia gwarancji/rękojmi względem wykonawcy instalacji.

Regularne badania termowizyjne paneli fotowoltaicznych, pozwalają na utrzymanie
ich w optymalnej wydajności co spowoduje wydłużeniem żywotności.

Kwota wykonania inspekcji zależy od wielu czynników i zaczyna się od 400 zł.